Kabul
Twarze Wachanu - Kirgizi

 



Kirgizi to koczowniczy lud pasterski pochodzenia tureckiego. Każdego lata ich niewielkie grupy wraz ze stadami migrowały z gór Ałtaju w Azji Centralnej do Afgańskich Pamirów. Po sowieckiej rewolucji w 1917 r. kilka tysięcy Kirgizów na stałe "utkwiło" w Dużym i Małym Pamirze. W 1978 roku po sowieckiej interwencji w Afganistanie ok. 1300 osób z Hadżim Rahman Qulem na czele, opuściło Afganistan i udało się do Pakistanu skąd w 1982 r. większość z nich została przesiedlona w góry wschodniej Turcji. Wachańscy Kirgizi są sunnitami, mówią językiem kirgiskim, znają też dari i wachi. Obecnie w Afgańskich Pamirach mieszka ok. 1400 Kirgizów.



 
fot. E. Kamińska
Kirgiskie osady znajdują się na średniej wysokości od 4 000 do 4 500 m.n.p.m. Działanie słońca jest tutaj bardzo intensywne.


fot. E. Kamińska
Hadżi Aseman z osady Kasz Goz, najważniejsza postać w Małym Pamirze. Hadżi jest „wakilem”- rozstrzyga spory prawne Kirgizów, weryfikuje też podróżnych wkraczających na tereny Małego Pamiru.  Każdy kto wkracza na terytorium Kirgizów winien „zameldować się” u Hadżiego. Tytuł "Hadżi" otrzymuje muzułmanin który odbył pielgrzymkę do Mekki. W Małym Pamirze niewielu stać na taką podróż, tym większym szacunkiem darzy się pielgrzymów.


fot. E. Kamińska
Abdul Chak, nauczyciel i dobry gracz buzkaszi z osady Sekke w Małym Pamirze. Na zdjęciu z dwójką swych dzieci.


fot. J Gajda
W Małym Pamirze nie ma działających szkół. Są nauczyciele. Jeden nauczyciel przypada na trzy, cztery osady. Tylko chłopcy mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych, dziewczynki nie biorą udziału w lekcjach. W szkole dzieci uczą się historii Afganistanu, geografii, matematyki, biologii, chemii, fizyki, języka dari i podstaw języka paszto, ponadto wykładane są im zagadnienia związane z islamem. Wszystkich tych przedmiotów uczy zazwyczaj jeden nauczyciel.


fot. E. Kamińska
Typowa kirgiska szpiczasta czapka, zwana "kalpak" (w Polsce znana jako kołpak). Bardzo popularna w Kirgistanie. Wśród Kirgizów w Korytarzu Wachańskim ubierana zazwyczaj na specjalne okazje. Dzięki swej konstrukcji, doskonale chroni głowę przed przegrzaniem.


fot. E. Kamińska
Zamężne Kirgizki noszą białe nakrycie głowy, zaś dziewczynki i kobiety na wydaniu czerwone.


fot. E. Kamińska

W Korytarzu Wachańskim mamy do czynienia z bardzo wysokim wskaźnikiem umieralności dzieci do 4 roku życia. Nic dziwnego. Wizyta lekarska w kirgiskiej jurcie odbywa się raz w roku (i to zaledwie od czterech lat). "Lekarzami" wizytującymi region najczęściej są studenci medycyny kierowani do Małego Pamiru przez Fundację Aga Khana (Aga Khan Foundation).

Dodano 07.05.2011; 20:7 przez EK
Powrót do strony głównej
Content Management Powered by CuteNews