Kabul
Atak na polski patrol w Afganistanie
PKW Afganistan: 18 sierpnia 201118 sierpnia 2011 roku, w godzinach popołudniowych doszło do ataku na polski patrol. W wyniku zdarzenia zginął polski saper st. szer. Szymon Sitarczuk.

123Do ataku doszło w północnej części prowincji Ghazni, gdzie żołnierze 1. kompanii piechoty zmotoryzowanej Zgrupowania Bojowego „Alfa” wykonywali zadania patrolowe. Podczas sprawdzania przez saperów podejrzanego terenu zdetonowane zostało improwizowane urządzenie wybuchowe (IED). W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł saper st. szer. Szymon Sitarczuk. Poszkodowany został także inny polski żołnierz oraz dwóch afgańskich policjantów.

Po detonacji IED polski patrol został zaatakowany z broni strzeleckiej. Żołnierze natychmiast odpowiedzieli ogniem zmuszając rebeliantów do wycofania.

Na miejsce zdarzenia natychmiast wezwano śmigłowiec ewakuacji medycznej MEDEVAC. Po udzieleniu pierwszej pomocy, poszkodowanego żołnierza i afgańskich policjantów przetransportowano do szpitala w bazie Ghazni. Życiu poszkodowanych nie zagraża niebezpieczeństwo.

Rodzina poległego żołnierza została powiadomiona o zdarzeniu.


***

St. szer. Szymon Sitarczuk od 2004 służył w 1. Brzeskiej Brygadzie Saperów. Najpierw jako żołnierz służby zasadniczej, a od września 2005 roku w służbie zawodowej na stanowiskach: saper, kierowca i zwiadowca.
 
Na początku sierpnia br dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego przedstawił st. szer. Sitarczuka do wyróżnienia tytułem honorowym przyznawanym przez Dowódcę Sektora Wschodniego Sił ISAF (RC-East) - „Hero of the Battle”. Wyróżnienie polski saper otrzymał m.in. za odnalezienie podczas przeprowadzonej w czerwcu operacji w dystrykcie Zanakhan skrytki należącej do rebeliantów, w której ukryte były 22 pociski moździerzowe. Wyróżnienie było także podziękowaniem za poświęcenie jakim st. szer. Sitarczuk wykazał się, kiedy rebelianci zaatakowali polski patrol. Mimo odniesionych obrażeń postanowił sprawdzić teren, gdzie doszło do ataku. Dzięki podjętym przez niego działaniom znaleziona została kolejna mina, przygotowana do użycia przeciwko siłom koalicji.
Starszy szeregowy Szymon Sitarczuk to pierwszy polski żołnierz, przedstawiony do wyróżnienia „Hero of the Battle”.

Misja w Afganistanie była jego drugą misją. Wcześniej służył podczas IV zmiany PKW Afganistan. Był kawalerem, miał 28 lat.

* * *

Od kwietnia 2011 roku IX zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego wspólnym wysiłkiem wszystkich komponentów wykryła i zniszczyła ponad 30 skrytek na broń i środki walki. Polacy pozbawili rebeliantów ponad 400 różnego rodzaju rakiet, pocisków artyleryjskich oraz granatów, a także ponad 2,5 tony materiałów wybuchowych, które nie zostaną już wykorzystane do ataków przeciwko ludności cywilnej, Afgańskim Siłom Bezpieczeństwa i wojskom międzynarodowej koalicji. W wyniku ofensywnych działań prowadzonych na północy i południu prowincji w walce poległo ponad 100 rebeliantów, rannych zostało ponad 30, a kolejnych 200 zatrzymano i przekazano Afgańskim Siłom Bezpieczeństwa. Schwytano, także 6 liderów ugrupowań rebelianckich, figurujących na liście najbardziej poszukiwanych w Afganistanie (JPEL – ang. Joint Prioritized Effective List). Polacy uwolnili również przetrzymywanych zakładników.


tekst: ppor. Anna Wisłocka
Oficer Sekcji Informacyjno - Prasowej
Dodano 18.08.2011; 22:18 przez afganistan24
Powrót do strony głównej
Content Management Powered by CuteNews