Kabul
Coraz mniej Afgańczyków popiera talibów

Tolo News: 15 listopada 2011

Poparcie Afgańczyków dla ruchu talibów stale się zmniejsza, a ludność Afganistanu wspiera proces pokojowy rządu – tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez fundację Asia Foundation, której wyniki opublikowano we wtorek, 15 listopada.


123


Z ankiety wynika również, że Afgańczycy są zmęczeni brakiem bezpieczeństwa, korupcją i biedą. Znaczna ich większość, 82 procent ludności, wspiera działania rządu, które mają doprowadzić do pojednania i reintegracji. Coraz mniej ludzi popiera talibów, jest to obecnie 29 procent, w ubiegłym roku odsetek ten wynosił 40 procent, w 2009 był jeszcze wyższy (56 procent). Do pewnego stopnia ankietowani wierzą  w rozwój gospodarczy swojego kraju, ale źle oceniają władze pod względem zapewnienia bezpieczeństwa i przejrzystości rządów.

Największym problemem, według 38 procent ankietowanych, jest brak bezpieczeństwa, szczególnie na południu i wschodzie kraju, gdzie bojówkarze są najaktywniejsi. Ponadto 71 procent respondentów nie czuje się bezpiecznie podróżując z jednej części kraju do drugiej.

Afgańczycy uważają także, że ich armia jest nieprofesjonalna i słabo wyszkolona (tego zdania jest około połowa ankietowanych), jednak wierzą, że stopniowo ta sytuacja będzie się poprawiać. Zmniejszyła się liczba Afgańczyków, którzy sądzą, że ich władze mogą zapewnić bezpieczeństwo bez pomocy międzynarodowej; zdaniem większości Afgańczyków nie jest to możliwe.

Jeśli chodzi o ocenę przemian w kraju, prawie połowa ankietowanych (46 procent) jest zdania, że wydarzenia w Afganistanie idą w dobrym kierunku. Świadczy o tym przede wszystkim widoczna odbudowa kraju ze zniszczeń, wzrost bezpieczeństwa na niektórych terenach oraz lepszy dostęp do edukacji.

Z drugiej strony, po raz pierwszy od rozpoczęcia badania opinii publicznej w 2004 roku, wzrosła liczba respondentów twierdzących, że Afganistan podąża w złym kierunku – z 27 procent rok temu do 35 procent obecnie.

 

Ankieta Afghanistan in 2011: A Survey of the Afghan People w języku angielskim dostępna jest na stronie fundacji Asia Foundation

Dodano 16.11.2011; 13:16 przez MS
Powrót do strony głównej
Content Management Powered by CuteNews